YERE İNİŞ VE 5 NOKTA TAKLASI

Özel YERE İNİŞ VE 5 NOKTA TAKLASI
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

1.    Önemi :
Yamaçparaşüt ile inişlerde eğer yere çok hızlı ve yanlış yönde (yan rüzgar, arka rüzgar, eğim vs.) yaklaşma yapılırsa sert bir iniş olacağı kesindir. Bu sert inişlerde vücudun en az darbeyi alması için dikkat edilmesi gereken birkaç şey vardır. Bunlar; kolları ve bacakları kapatan, hareketi kısıtlamayan kıyafetler giymek (mümkünse uçuş tulumu), boğazlı, ayak bileğini koruyan botları tercih etmek, kask takmak ve beş nokta taklasında yeterli tecrübeye sahip olmaktır.
İniş alanındaki yaralanmaların çoğu yanlış düşüş ve pozisyondan kaynaklanır. Bu nedenle tehlikeli ve sert iniş durumlarında beş nokta taklası, şoku geniş bir alana yaymak, vücudumuzun değişik bölgelerine gelen şoku azaltmak için atılır. Diz ve kalça adaleleri, iniş anındaki şokun alınabilmesi için hafifçe bükülmüş olmalıdır. İniş anında asla bacaklar karına doğru çekilmemelidir.

Beş nokta taklasında vücudun temas noktaları şunlardır :
•    Ayak tabanları
•    Baldır
•    Kalça
•    Sırt
•    Ters Omuz (Taklaya başlanan tarafın aksi tarafındaki omuz)
İniş şekline göre beş nokta taklası öne, geriye, sağa veya sola doğru atılır. Hangi yöne atılırsa atılsın beş temas noktası aynıdır ve bekleme yapılmadan seri atılması gereklidir.
a.    Sağa Takla
Pozisyon : Ayak tabanları, bacaklar ve dizler birbirine sıkıca bitişik ve kapalı, çene ve dirsekler göğüs üzerinde ve eller başın ön kısmında yüzü korumalıdır.
Uygulama : ayak tabanlarının yere basmasından sonra ikinci temas noktası sağ baldır, üçüncü nokta sağ kalçadır. Taklanın ikinci ve üçüncü noktalarında dört ve beşinci noktalara kolayca geçebilmek için vücudun üst kısmı hafifçe sola çevrilir.
Dördüncü nokta sırt, beşinci nokta ise sol omuzdur. Taklanın sol omuzda bitirilebilmesi için bitişik ve kapalı durumda bulunan bacaklar, dördüncü noktadan sonra ters bir savruluşla sol omuz üzerine atılmalıdır. Bu pozisyonda, yani ayak tabanlarının atılan yönü göstermesi durumunda ayağa kalkmak kolay ve hızlı bir şekilde olacaktır.
b.    Sola Takla
Taklanın pozisyonu ve atılış şekli aynıdır. Yalnızca temas yönleri değiştirilecektir.
İkinci nokta sol baldır, üçüncü nokta sol kalça, dördüncü nokta sırt ve beşinci nokta sağ omuzdur.

c.    Öne Takla
Rüzgar durumuna ve iniş şekline göre sağ veya sol tarafa yıkılarak öne doğru atılır.
d.    Geriye Takla
Rüzgar durumuna ve iniş şekline göre sağ veya sol taraftan başlanarak geriye doğru atılır.

2.    TAKLA ATILIRKEN EN ÇOK YAPILAN HATALAR :
-    Ayak tabanlarından önce parmak uçlarının yere değmesi,
-    Ayak ve bacakların açık olması,
-    Dizlerin karına doğru çekilmesi,
-    Başın ve vücudun serbest olması,
-    İniş alanında dikkatin dağılmasıdır.
Beş nokta taklası, gerçek bir durumda nadiren kullanılmasına rağmen, kullanıldığında da olabilecek herhangi bir yaralanmayı kesinlikle önler. Bu nedenle sık sık pratik yapılmasında yarar vardır.