YEDEK PARAŞÜT AÇMA

Özel YEDEK PARAŞÜT AÇMA
Öğeyi Oyla
(0 oy)

1.YEDEK PARAŞÜTÜN ÖNEMİ
Yamaçparaşüt uçuşlarında kullanılan yedek paraşütler farklı ağırlık limitlerinde çoğunlukla kubbe (yuvarlak), kumandasız paraşütlerdir. Kullanım amacı uçuşta giderilemeyen bir arıza durumunda son şans olarak pilotun emniyetle yere inmesini sağlamaktır.
Bununla birlikte emercensi durumlarda kullanılmak üzere bir yedek paraşütle uçmak, pilotta huzur ve güven duygusu yaratır. Kötü hava şartları gibi pek çok nedenle karşılaşılan kötü durumlarda pek çok pilot yedek paraşütleri sayesinde hayatlarını kurtarmışlardır.
Yedek paraşütü açmada önemli olan, gerekli olduğu durumda kullanma kararının doğru ve hatasız verilip hemen uygulanmasıdır. Yedek paraşütün açılmasında ilk adım bunu yapmaya “KARAR” vermektir. Genellikle yedek paraşüt 50 metrenin üzerinde ve çok zor durumlarla karşılaşıldığında açılır.     Eğer yükseklik yeterli ise yamaçparaşütü’ nün kontrolü kaybedilmişse yeniden kontrolü kazanma şansı varsa düzeltmek için bir süre uğraşılabilinir.
Fakat emercensi durum alçak seviyelerde ortaya çıkarsa mümkün olduğunca çabuk karar vermek gerekir. Yedek paraşütler genellikle kolay ulaşılması ve el ile açılması için harnesin yanına, önüne veya arkasına monte edilir.
2. YEDEK PARAŞÜTÜ AÇMA ŞEKLİ
a.    Yedek paraşütün açma koluna bakılarak yeri belirlenir ve görülür.
b.    Dört parmak ve baş parmak kullanılarak açma kolu hemen tutulur.
c.    Açma kolu kuvvetli bir şekilde çekilir ( bu çekme sonucunda pimler luplardan çıkarak çanta kapakları açılır ve yedek paraşütün İçine yerleştirildiği navlaka ortaya çıkar).
d.    Yedek paraşüt ana paraşüte takılmayacak şekilde, dönüş yönünde dışarıya ve ileriye doğru mümkün olduğu kadar kuvvetlice fırlatılır.
e.    Yedek paraşüt açıldıktan sonra ana paraşüt toplanarak tamamen söndürülür (bu işlem yapılmazsa yedek ve ana paraşüt birbirine karışabilir).

3.    DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
a.    Her zaman soğukkanlı olunmalıdır. Panik kişiyi hataya zorlar.
b.    Yedek paraşütle yere inişlerde beş nokta taklası atılmalıdır. Taklanın atılamayacağı durumlarda şoku hafifletmek için bacak kasları esnek tutulmalı veya yuvarlanma yapılmalıdır.
c.    Katlı kalma süresi (6 ay / 180 gün) geçen yedek paraşütler rutubet ve dış basınç etkileriyle açılamayacak hale gelebilir. Bu nedenle periyodik olarak açılıp 24 saat havalandırmalıdır.
d.    Yedek paraşütler kesinlikle tecrübeli kişilerce katlanmalıdır.
e.    Yedek paraşütler (özellikle harici çantada olanlar) dış etkilerden korunmalıdır.
4.    MONTAJI
Yedek paraşütün montajı, yetkili veya tecrübeli kişilerce yapılmalıdır. Piyasada değişik tipte pek çok harnes bulunduğu için yedek paraşütler de bunlara göre farklılık gösterir. Yedek paraşütler pilotun kilosuna uygun seçilmelidir. Yedek paraşüt harnese özenle monte edilmelidir. Her uçuşta önce ve sonra yedek paraşütün deklanşör kolu ve pimleri kontrol edilmelidir.