SPOR VE YER ÇALIŞMASI

Özel SPOR VE YER ÇALIŞMASI
Öğeyi Oyla
(0 oy)

1.    SPOR
Yer eğitimlerinde yapılacak uygulamalı eğitimlere ve uçuşlara hazırlık amacıyla vücudu fazla yormadan ısınma hareketlerinin yapılması gereklidir. Vücut soğukken yapılacak herhangi bir hareket kasların aşırı zorlanmalarına kasılmalarına, tutulmalarına sebep olabileceği gibi hareketler de çok sınırlı olur ve istenilen hareketler yeterince yapılamaz. Ayrıca uçan pilotların bazen malzemeleriyle birlikte tepeye yürüyerek tırmanması gerekebilir. Hareketlerin ve uçuşların sağlıklı olması bakımından, yamaçparaşütü ile uçan kişilerin düzenli olarak hafif spor yapmaları ve yeterli kondisyona sahip olmaları gerekmektedir.

 


2.    YER ÇALIŞMASI
Yer çalışması nazari derslerde anlatılan konuların uygulama ile birleştirerek akıllardaki soruların aydınlatılması ve uçuştaki rahatlık, kanat hakimiyeti açısından çok önemlidir. Çünkü her uçuştan önce yapılması gereken kontroller vardır. Kalkış öncesi rüzgar kontrolü, kanadın serilmesi, hazırlanması, kalkış, uçuşta kanadın sevk - idaresi ve iniş uçuş kısada uzunda sürse yapılması gereken işlemlerdir. Yer çalışmasında ne kadar çok pratik yapılırsa uçuşta rahat olunur ve çıkabilecek sorunların üstesinden kolayca gelinebilinir.
a.    Kalkış Kontrolleri
Her kalkıştan önce sırasıyla yapılması gereken kontrol şunlardır;
1.    Yamaçparaşütü’ nün serileceği alan kalkışı engelleyebilecek, kubbe ve iplere zarar verebilecek çalı, çırpı, diken, taş vb. engellerden arındırılmalı,
2.    Kubbe sel ağızları açık, yay şeklinde serilmeli ve ipler düzgün, açık olmalı,
3.    Botlar, bacak ve göğüs kolonları kontrol edilmeli, taşıyıcı kolonlar, omuzların üstünde ve fren ipleri açık olmalı,
4.    Rüzgar şiddeti ve yönü kontrol edilmeli.
b.    Kalkış Pozisyonu
İlk olarak frenler şıkşıklarından tutulur ve bağlantı yerinden çıkarılır. Diğer kolonlar kolların üzerine gelecek şekilde A kolonlarıyla frenler birlikte tutulur. A kolonları eller ve kuşam arasında gergin kalacak şekilde kollar eşit olarak yanlara ve geriye doğru açılır. Kanadın önünde, ortasında rüzgara doğru dönülür. Bir ayak önde, göğüs hafifçe ileride, baş dik ve tam karşıya bakarak iplerdeki gerginlik hissedilir. Kollar eşit ve düzgün bir hareketle yay çizecek şekilde (kolları dirseklerden kırmadan) baş üzerine doğru kaldırılarak koşuya başlanır. Kanat baş üzerine geldiğinde A kolonları bırakılıp, frenler elde kolları dirseklerden kırmadan geriye alarak (avuç içleri dışarıyı göstererek) kanatla yerden havalanıncaya kadar koşuyu sürdürmeye devam edilir Uçuş başlayıp, tepeden yeterince uzaklaştıktan sonra eller yanlara alınıp uçuş pozisyonuna geçilir.  Kalkış kontrolleri ve kubbe kontrolü yapılmadan kesinlikle kalkış yapılmamalıdır.

 

c.    Kalkış Düzeltmeleri

 

1.    Kaymalar:

 

Eğer kubbe kalkış sırasında yana doğru kaymışsa pilot çapraz bir şekilde kubbenin yattığı tarafın altına doğru koşarken aksi tarafa biraz fren yaparak kubbeyi baş üstüne getirmelidir. Böyle bir durumda kubbe takip edilmezse düzeltme işlemi çok zorlaşır veya imkansızlaşır.

 

2.    İstikamet Kaçırma :

 

Kubbenin kalkış istikametinden saparak sağa ya da sola yönelmesidir. Bu durumda çapraz şekilde ve öne doğru yatan tarafın altına koşulurken aynı zamanda aksi tarafa yeteri kadar fren uygulanır. Böylece kubbe düzeltilerek istikamet kalkmak istenilen yöne düzeltilir.

 

Hiçbir zaman tam açılmamış kubbeyle kalkış yapılmamalıdır. Bunu göz ardı etmek tehlikeli ve çok risklidir. Başarısızlıkla sonuçlanan veya kötü gerçekleştirilen kalkışların sebebi çoğunlukla yamaçparaşütünün yere düzenli ve doğru bir şekilde serilmemesidir. Bu nedenle bu işlem özenle yapılmalıdır.

 

3.    Kalkış Koşusu :

 

Kubbe baş üzerine düzgün ve açık olarak geldiğinde başlar. Kubbenin öne geçmesini önlemek için fren ipleri daima hissedilmeli gerekirse hafif fren yapılmalıdır. Kubbe kontrolünden sonra kalkış için yamaçtan düzenli ve kuvvetli bir şekilde, hızı devamlı artırarak koşulmalıdır. Maksimum koşu hızında frenler hafifçe çekilmeli ve kalkışa kadar koşuya devam edilmelidir. Yetersiz hız, koşuyu yarıda bırakma, kalkış pozisyonunu erken bozma ve oturma gibi durumlarda kubbede gereken basınç sağlanamadığından kalkış çok zorlaşır, gecikir veya imkansızlaşır. Emniyet açısından yamaçtan yeterince uzaklaştıktan sonra harnese oturulmalıdır.