Pratik Uçuş ve Emniyeti

Özel Pratik Uçuş ve Emniyeti
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Özellikle bu spora yeni başlayan ve geliştirme aşamasında bulunan pilotların uçuşlarını emniyetle ve rahatlıkla yapabilmeleri ve uçuşlardan zevk alabilmeleri için, aşağıdaki belli başlı konuları hatırlarında tutmaları, gereğini yapmaları uçuş emniyeti açısından bir zorunluluk ve görevdir.

1.    GÜVENLİK

a.    Sağlık

Yamaçparaşütü eğitimlerine katılanlarda aranan ve dikkat edilen konu sağlıklı olmaktır. Uçuşlar için her zaman sağlam bir vücuda sahip olunmalıdır. İçki ve uyuşturucu tip ilaçların kullanımı ciddi sonuçlar doğurabilir. Birçok durumda yalnız uçmak pilotlara belirli bir güç harcatacaktır. Bununla birlikte eğitim sırasında tepeye malzemelerle birlikte tırmanmak ve efor sarf etmek gerekli olabilir.
Kalp rahatsızlığı, astım, sara vb. gibi daha önceden önemli sağlık sorunları olanlar bunu gizlememeli, mutlaka sorumluları haberdar etmelidir. Bu tür rahatsızlıkları olanlar yalnız başına uçmaktan kaçınmalıdır.

b.    Giyim

Ne kadar tecrübeli olunursa olsun düşmelerde korunmak için birşeyler giymek her zaman yararlıdır. Uçuşlarda şort ve t-shirt giymek, eldiven kullanmamak hem risklidir hem de yamaçlarda ve havada sürekli esen rüzgardan etkilenip hastalanmak işten bile değildir.
En iyi havada dahi rüzgar geçirmeyen mont ya da tulum giymek çok yararlıdır. Eğer kışın uçuş yapılıyorsa kat kat giymeye dikkat edilmelidir.

c.    Ayakkabı

Uçuşta kullanılan ayakkabı çok önemlidir. Tepede ve yamaçlarda yürürken, sert zeminlere veya emercensi inişlerde bileklerin kesinlikle korunması gerekir. Bunun için boğazlı ve sert tabanlı botlar giyilmelidir. İnişlerde ilk temas noktası ayaklar olduğu için uçuş malzemeleri arasında giyilen ayakkabının ayrı bir önemi ve yeri vardır.


2.    HAVA KOŞULLARI

a.  Görüş Mesafesi
Yamaçta, uçulacak bölge üzerinde alçak bulutlar ya da sis bulunuyorsa bunun bir tehlike oluşturacağı bilinmelidir. Bulut içine girildiğinde kaybolma ve başka bir yamaçparaşütü veya hava aracına çarpma olasılığı her zaman yüksektir. Bu nedenle görüş mesafesinin çok düşük olduğu zamanlarda uçuş için ısrar edilmemelidir.

c.    Yağmur ve Kar
Görüş mesafesi iyi olduğu sürece hafif yağmur ve çisentide uçmak kısa bir süre için sorun yaratmaz. Ancak hemen alçalıp yere inilmesi daha uygun olacaktır. Böyle bir durumda yamaçparaşütü ıslandığı için sadece kurutmada zahmet çekilir. Fakat ıslanan iplerin kısalacağı, kumaşın zarar göreceği ve kanadın ömrünün kısalacağı unutulmamalıdır.

Daha şiddetli bir yağmur veya kar yağma durumunda ise tehlike söz konusudur. Çünkü yağmur ve karın kanatın içine girmesi halinde suyun dışarı çıkacak yolu yoktur. Firar kenarında biriken su, kanadın güvenirliliğini azaltacaktır. Uçuşun devam etmesi halinde kanadın stola (düzeltilmesi mümkün olmayan) girmesi muhtemeldir.

d.    Rüzgar
Uzun ve güzel bir uçuş için rüzgarın limitler içerisinde istikrarlı ve sürekli esinti içinde olması gerekir. Darbeli olmadığı sürece rüzgarın 0-30 km/h hızla esmesi uçuş için normal sayılır. Yamaçta en uygun yelken uçuşu için ise rüzgar hızının en azından 20-30 km/h olması gerekir. Rüzgar limiti başlangıç kursiyerleri için 10 knot (20 km/h), daha ileri seviyedekiler için 15 knot (30-32 km/h)’dır.
Rüzgar hızı birkaç yöntemle kontrol edilebilir.

İlk ve en önemlisi deneyimle bunu sezebilmektir. Uçma kararı verilmeden önce en az 5 dakika kalkış yerinde rüzgar kontrolü yapılmalıdır.
İkincisi, rüzgar ölçer cihazı ile kesin olarak ölçülebilir. Ayrıca rüzgar ölçer ile varsa darbelerin alt ve üst limitleri bulunmalıdır. Rüzgar darbesi göz önüne alınması ve dikkat edilmesi gereken önemli bir meteorolojik olaydır.
Üçüncüsü, sürekli kullanılması gereken rüzgar tulumları ve şeritleridir. Bunlar rüzgar hızı ve yönü hakkında önemli bilgiler verir.
Dördüncüsü, daha önce uçanları gözlemek ya da onlara sormaktır. Gözlemek en önemli bilgi kaynağıdır.
Beşincisi, bulutlara bakarak rüzgarın hızı ve yönü tahmin ediliyorsa uçmadan önce biraz daha araştırma yapmak gerekir.
Kazaların en büyük nedeni zayıf veya uygunsuz hava koşullarında, özellikle kuvvetli rüzgarlarda uçmaya çalışmaktır. Limit dışı rüzgarlarda, uygunsuz hava ve yer koşullarında, kuşku içinde olma veya kararsızlık durumlarında kesinlikle uçuş yapılmamalıdır.

3.    HIZ SİSTEMİ
Geliştirilmiş ve yeni modellerde bulunan hız sisteminde, trapez ayaklar yardımıyla aşağı doğru çekildiğinde A ve B kolonları aşağıya çekilmiş olur. Trapeze uygulanan kuvvet ne kadar artarsa kanadın hücum açısı da o oranda düşeceğinden kanat da bu oranda hızlanır. Bu nedenle hız sisteminin kullanımı kontrollü olmalıdır. En iyi yol, farklı durumlarda pratik yapmaktır.
Stabil olmayan havalarda yapıldığında önden ve yanlardan kapanma ve benzeri durumlarla karşılaşma ihtimali vardır. Bu gibi durumlarda hız sistemi hemen bırakılmalı, türbülanslı havalarda ve alçak irtifalarda ise kontrollü ve dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.

4.    BAKIM VE DEPOLAMA

Yamaçparaşütü pilotunun hayatı bir bakıma malzemelerin düzenli ve kusursuz bakımına bağlıdır. Yamaçparaşütün herhangi bir yerinde kullanımdan kaynaklı normal yıpranmanın sonucu olarak veya bir kaza sonucu hasar meydana gelmişse bunun zamanında belirlenmesi ve ihmal edilmeden tecrübeli ve yetkili kişilerce onarılması gerekir.
Sıcak ve nemli iklimlerde yamaçparaşütü kumaşı yıpranma bakımından çok hassastır. Ayrıca kumaş üzerindeki yağ, yapışkan vb. maddeler kumaşın bozulmasına neden olur. Gerekiyorsa bu maddeler sadece saf su kullanılarak nemlibir bezle temizlenmelidir. Islak veya nemli kubbeler ise mutlaka gölgede doğal yolla kurutulmalı, bundan sonra tüm malzemeler kuru bir odada boya, benzin gibi kimyasal maddelerden uzak olarak depolanmalıdır.

a.    Kubbenin Kontrolü

Kubbedeki önemsiz yırtıklarda (10 cm.den küçük ve dikiş veya ip bağlantı yerlerinde değilse) kendinden yapışkanlı yamaçparaşütü tamir bantları kullanılabilir. Bu bantlardan en iyi sonucun alınması için aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir.

(1)    Kubbe tamamen kuru ve temiz olmalıdır.
(2)    Bandın kenarları yuvarlak kesilmelidir.
(3)    Bant, yırtığın çevresini iyice kaplamalıdır.
(4)    Yırtığın uçları dikkatle orijinal durumuna getirilmelidir. Pile veya bolluk oluşmamalıdır.
(5)    Bant, yırtığın her iki tarafına da yapıştırılmalıdır.
(6)    Uçuş öncesi genel kontrollerde tamir edilmiş alan özel olarak kontrol edilmelidir.

b.    İplerin Kontrolü

Yapılan testler iplerin kullandıkça dayanıksızlaştığını göstermektedir. Üreticiler asıl yük taşıyıcı iplerin (alt A ve B ipleri) her 100 saatte bir değiştirilmesini tavsiye etmektedir.
Yamaçparaşütlerinin kalkış ve inişlerde, ayrıca yer çalışmalarında yerle teması fazla olduğundan ipler ıslanır ve kirlenir. Bu durum ise, ipin dış kaplamasının çekmesine ve kısalmasına sebep olur. İpler ne kadar çok çekerse kanat da o kadar zor uçacak ve performansı düşecektir. Bu nedenle ipler çok fazla kirli, gergin ya da eski görünüyorsa değiştirme yoluna gidilmelidir.

Önemli : Hiçbir zaman bir ip düğümlenerek tamir edilmez.

c.    Taşıyıcı Kolonlar ve Harnesin Kontrolü

Düzenli olarak; rabıt halkaları, kolon dikişleri, göğüs ve bacak kolonları ile ayak kolonları, kuşam dikişleri, yedek paraşüt pim ve lupları, kubbe bağlantı kilitleri ve hız sistemi bağlantıları kontrol edilmelidir.

5. UÇUŞ YÜKSEKLİĞİ

Yamaçparaşütü başlangıç pilotunun uçuş yüksekliği 75 - 600 metredir. Bu irtifanın üzerindeki uçuşlar daha fazla bilgi ve eğitimi gerektirir. Yeterli tecrübeye sahip olmadan daha yüksek irtifalarda riskli uçuşlara yeltenmek son derece sakıncalı ve bir havacılık disiplinsizliğidir.

Önemli : Unutmayın ki dağlar yarın da orada olacaktır!