HAVA TRAFİK KURALLARI

Özel HAVA TRAFİK KURALLARI
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Bütün hava araçlarında olduğu gibi yamaçparaşütü uçuşlarında da tüm pilotların uymak ve bilmek zorunda olduğu standart hava trafik kuralları vardır. Bu. kurallara uymak ve dikkat etmek, özellikle gruplar halinde uçulurken çarpışmaları ve doğabilecek riskleri önlemek açısından çok önemlidir. Gerektiğinde pilotlar uçuşlar sırasında birbirlerini bağırarak da uyarmalıdır.

1.    YÜZ YÜZE KARŞILAŞMA DURUMU
Aynı irtifalarda yüz yüze karşılaşma durumlarında her iki pilot uçuş yönü sağa çevrilir. Fakat uçanlardan biri tepeye yakın uçuyorsa emniyet için uçuş yönünü muhafaza ederken diğer pilot uçuş yönünü sağa çevirir.


2.    AYNI YOLA DOĞRU YAKLAŞMA
İki yamaçparaşütü pilotu aynı yola doğru yaklaşıyorsa sağdaki pilot yol hakkına sahiptir, solda olan pilot yön değiştirerek sağdaki pilota yol vermelidir.

3.    YAMAÇTA GEÇİŞ
Yelken uçuşu sırasında geçişler her zaman diğer pilot ile tepe arasında yapılır. Genelde pilotlar yamaca doğru dönmezler böylece çarpışma riski azalır.

4.    KULLANILAN TERMİĞE GİRME
Termik uçuşlarında dönüş yönü termiği ilk bulan ve dönüşe başlayan pilot tarafından belirlenir. Daha sonra aynı termiği ilk pilottan daha alçaktan ya da yüksekten giren pilotlar dönüşlerini aynı yönde yapmak zorundadırlar. Termik dönüşlerinde yol hakkı alçakta olan kanada aittir.


5.    ALTTAKİ PİLOTUN ÖNCELİĞİ
Her zaman alttaki pilota öncelik verilir. Alttaki pilotun manevra kabiliyeti daha sınırlıdır ve yukarıyı göremeyebilir.


6.    PİLOTUN GÖREVİ
Yukarıdakilerin dışında çarpışmayı önlemek üzere her türlü hareketi yapmak ve bundan sakınmak pilotun (yok hakkı kendisinde de olsa) görevidir.