PARAMOTOR (MOTORLU YAMAÇPARAŞÜTÜ) VE EKİPMANLARI

Özel PARAMOTOR (MOTORLU YAMAÇPARAŞÜTÜ) VE EKİPMANLARI
Öğeyi Oyla
(3 oy)

1.MOTOR Motorlu yamaçparaşütünde kullanılan motorların birçok çeşidi vardır. En çok tercih edilenler solo 220 tek silindirli iki zamanlı 16 – 18 beygir gücündeki motorlardır. Çalışma prensipleri aynı olmakla birlikte üretici firmalar yeni ve değişik modeller üretmektedir. Birçok şahsi yapım motorlar daha güçlü olmasına rağmen genellikle ağır olmaları nedeniyle uçuşa elverişli değildir. İki veya üç silindirli motorların avantajı yüksek motor gücü, dez avantajı ise daha fazla motor ağarlığı ve çok fazla benzin tüketimidir. Bu da dar depo hacmi ile daha fazla ağırlığa sebep olur. Bunların çoğu 27 ile 47 kg. ağırlığa sahiptir. En hafifleri ise ortalama 16 kg. ağırlıkla tek silindirli solo motorlardır. Hafif pilotlar 22 kg. altında bir motorla uçmalıdır. Burada önemli olan yamaçparaşütüne ve ağırlığa uygun motorlar kullanmaktır. Motor gücü arttıkça gürültüsü de fazla olur. Kabul edilebilir gürültü değeri 60 desibeldir. Pal sayısı fazla, boyu kısa olan pervaneler daha az gürültülü çalışmasına rağmen, iki palli ve boyu uzun olan pervanelere nazaran itme güçleri zayıftır. Daha iyi tırmanma değeri ve daha çok itme gücü daha büyük ve daha yavaş hareket eden pervanelerle sağlanır. Gürültü ölçümleri tam gaz ayarında yapılır. Motorlu Yamaçparaşütü tam gazda tırmanır. Tek silindirli motorda yatay bir uçuş için gereken gaz ayarı yaklaşık olarak %50 -60 civarındadır. Sıcaklık ve uçuş yüksekliğinin motorun itme gücü üzerindeki etkisinden dolayı motor zorlanmamalıdır.

2.KANAT 3Seçilen yamaçparaşütlerinin MYP uçuşları için uygun olması gerekir. Vinçle çekişe uygun olan yamaçparaşütleri çoğunlukla motorlu uçuşlar için de uygun olur. Üretici firmalar ve tecrübeli pilotlar çoğunlukla uygun kubbe olarak orta düzey yamaçparaşütlerini tavsiye ederler. İleri düzey (performansı yüksek) yamaçparaşütler hızlarından dolayı motorlu uçuşa kolaylık sağlamasına rağmen performansları nedeniyle pek tavsiye edilmez. Eğitim düzeyindeki yamaçparaşütler ise aerodinamik yapıları gereği emniyetli olmalarına rağmen hızları ve performansları düşüktür. Bu kanatlar motorlu uçuşlarda verimi oldukça düşürür. Motor üreten birçok firma motorun gücü ve yapısına uygun kanatlar da üretmektedir. Ancak bunlar gerekli testlerden geçmediği için kullanımı sınırlıdır. Kalkışı ve uçuşu kolaylaştıracak, motorun gücüne uyum sağlayabilecek orta düzey yamaçparaşütleri en ideali ve emniyetlisidir. Kullanılacak yamaçparaşütünde aranacak ikinci önemli özellik ise ağırlık limitleridir. Pilotun, teçhizatın ve motorun ağırlığına uygun kanat olması son derece önemlidir. Ağırlık limitlerinin üzerinde veya maksimum sınırlara çok yakın kullanılan kanatlarda aşırı zorlanma nedeniyle yıpranma fazla olur ve buna bağlı olarak da kanadın ömrü kısalır. Ağırlık limitinin ortalarında olmak en ideal olanıdır. Bunların dışında motorun ve kumandaların etki oranı yine kullanılan yamaçparaşütüne göre değişir. Uçuş sırasında özellikle kalkış sırasında pervanenin dönüş hızı kumandalarda bir dengesizlik yaratır ve kubbenin sağa veya sola çekmesine yol açar. Pervane ne kadar büyük ve motor ne kadar güçlü olursa çekme de o kadar çok hissedilir. Hareket kabiliyeti fazla olan yamaçparaşütlerinde bu çekme bariz olarak hissedilebilir. Bu dengesizlik uçuş sırasında kumanda ipleriyle düzeltilmelidir. Ayrıca motorlu uçuşlarda kalkışı ve uçuşu güçleştireceğinden fren iplerinin kısaltılmamış olmasına dikkat etmek ve yer çalışmalarında frenleri ayarlamak gereklidir.

3.HARNES paramotor_harnessMotorlu uçuşlarda kullanılan harnesler motorsuzlara benzemekle beraber diğerlerinden farklıdır ve üretilen motorlara uygun olarak birlikte satılırlar. Çok basit ve hafif olmalarına rağmen en önemli özelliği kanat ile bağlantı noktasının yukarıda, pilotun omuz hizasında veya biraz üzerinde olmasıdır. Bu sayede motorun pilotun sırtında yere paralel olarak durması amaçlanmıştır ve omuz kolonları buna göre üretici firma tarafından ayarlanmıştır. İlk kez kullanılacak olan motor kuşanılarak asılı kolonda yere göre paralel olup olmadığı kontrol edilmeli gerekiyorsa omuz ayarları yeniden yapılmalıdır. Her uçuştan sonra harnesin genel bir kontrolünü yapmak tespit edilecek aşınma ya da yıpranmaları (yetkili kişilerce) zamanında gidermek hayati derecede önemlidir. Ayrıca gerektiğinde kuşamdan çabuk kurtulmak için çabuk açılır sistemli harnesler tercih edilmelidir.

4.YEDEK PARAŞÜT paragliding_picture_reserveAcil durumlarda kullanmak üzere ikinci bir kurtarma paraşütü bulundurmak ihtiyaç halinde hayat kurtaracağından pilota her zaman güven verir. Kullanılacak yedek paraşütün kilo limitlerine uygun olmasına dikkat edilmelidir. MYP uçuşlarında yedek paraşütün montajı; açılma safhaları gözden geçirilerek uygun şekilde bilen kişilerce yapılmalıdır.

5.UÇUŞ BOTU MYP uçuşlarında pilota yüklenen ağırlık nedeniyle ayakkabının önemi daha da artmaktadır. İnişte yapılacak herhangi bir hatada yada emercensi durumlarda ayaklara binen yük motorsuzlara göre çok daha fazla olacaktır. Bu nedenle motorlu uçuşlarda kesinlikle yamaçparaşütü uçuşları için üretilmiş sağlam botlar giyilmelidir. Korumanın maksimum olması için bot bağlarının sıkıca bağlanarak, ayağı ve bileği sıkı kavraması gerektiği hiçbir zaman unutulamamalıdır.

6.MYP UÇUŞ KASKI Yamaçparaşütü uçuşları için üretilmiş kasklar motorlu uçuşlarda da kullanılabilmektedir. Bununla beraber MYP uçuşlarında kubbe kontrolüne mani olmayan, motor gürültüsünü azaltabilecek şekilde kulakları örten ve telsiz bağlantılı kulaklık sistemi olan kaskları seçmek en uygun olanıdır.

7.GİYİM Motorlu yamaçparaşütü uçuşlarında pilot açıkta olması nedeni ile hava şartlarından, pervanenin etkisi ile özellikle de rüzgârdan çok fazla etkilenir. Bu etkiyi mümkün olduğu kadar azaltmak için uygun kıyafetler (uçuş tulumu, eldiven, başlık v.s) giymek pilot sağlığı ve verimi açısından çok önemlidir.

8.DİĞER TECHİZAT VE MALZEMELER Uçuşun cinsine ve pilotun isteğine bağlı olarak telsiz, variometre, altimetre, GPS(Global Position System), pusula, harita gibi araçlar motorlu uçuşlarda kullanılabilecek önemli malzemelerden bazılarıdır. Bu malzemelerin uçuş sırasında dikkati dağıtmaması ve emniyet açısından uygun bir şekilde monte edilmesi gerekmektedir